Styla en bokhylla proffsigt!

När man ska styla en bokhylla behöver man tänka på lite olika faktorer om man vill att bokhyllan ska se snygg ut.

Tänk på:

  • Färg
  • Form
  • Struktur
  • Mönster
  • Böcker
  • Blommor
  • Metall

Bestäm dig för en färgskala som du vill använda dig utav. Blanda lite olika former så blir stylingen mera levande. Se till att det finns en struktur i hur du bygger upp varje hyllas styling. Använd gärna föremål som har något mönster. Är allting enfärgat utan något mönster, finns det risk att allting ”flyter ihop”. Självklart så måste böckerna finnas med! Färgkoordinera böckerna så blir stylingen proffsigare. Lägger du till en metall blir hela stylingen lite elegantare att titta på. Blommorna är pricken över i.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *