Hur får man beige och grått att bli färger som sticker ut?

Bild: Thomas Pheasant

Många kan tycka att grått och beige är tråkiga färger som inte sticker ut. Färger som tillhör jordfärgerna som grått, beige och brunt kan vara perfekta som bakgrundsfärger i en inredning. Att få kontraster i inredningen är ett nyckelkoncept för att få inredningen att bli intressant. Du kan använda möbler med naturliga trätoner eller kuddar som är mönstrade. Om hemmet har neutrala väggfärger är valen för accentfärger oändliga. Du kan använda en färg från din favoritmålning som accentfärg. Finns det dekorationer som är arrangerade i grupper vars accentfärger som är i samklang är detta bra för att undvika kollisioner.

Bild: Thomas Pheasant

Olika toner av grått och beige ger ett sofistikerat och modernt intryck. Ljusgrått och ljusbrunt kan få ett rum att kännas större medans mörkare toner kan få rummet att kännas mer ombonat.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *